Lonka Architektura

konurs-architektoniczny-plac-reymonta-zlotoryja-lonka-kolodziej-waszak

Plac Reymonta w Złotoryi - 2. miejsce

Typ: Użyteczność publiczna
Rok: 2021
Lokalizacja: Złotoryja
Powierzchnia: 2 666 m²
Inwestor: Gmina Miejska Złotoryja

Plac Reymonta w Złotoryi - 2. miejsce

II miejsce – Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno–architektonicznej zagospodarowania terenu pl. Władysława Reymonta w Złotoryi.

Praca zespołowa, skład autorski: arch. Jacek Kołodziej, arch. Kamila Lonka, grafik Magdalena Waszak

Istotnym elementem projektu są „promienie” – linie z mosiądzu zatopione w posadzce wychodzące z Baszty Kowalskiej. Skierowane są na najważniejsze elementy urbanistyczno – architektoniczne na placu i w jego otoczeniu. „Promienie” wychodzą w kierunku: ulicy Basztowej, placu Uciecha, alei Miłej – ważne kierunki komunikacyjne; oraz na: fragment zabytkowego muru miejskiego i nowy okrągły plac.

„Promienie” mają za zadanie podkreślić rangę zabytkowej Baszty Kowalskiej, która niewątpliwie jest w tym miejscu dominantą architektoniczną. Mosiądz kolorystyczne wyraźnie nawiązuje do złota, z którym kojarzy się Złotoryja. Dzięki temu udało się połączyć dwa istotne motywy (złoto i ranga Baszty Kowalskiej) w jednym architektonicznym akcencie. Nowa zieleń wkomponowuje się w tą zastaną, stanowiąc wspólną zieloną kompozycję. Dzięki pojawieniu się wysokiej zieleni na placu tworzy się wnętrze urbanistyczne.

Poniżej link do artykułu oraz efekty pracy.